7.5.2024/Predstave
Bilješke o malim gradovima i malim državama
Tomo Basiljević
BILJEŠKE O MALIM GRADOVIMA I MALIM DRŽAVAMA
Pripremio i dramatizirao: Davor Mojaš / Scena, svjetlo, tehnička realizacija:Mato Brnjić / Kostimi: Dubravka Lošić / Glazba: Petar Obradović / Grafičko oblikovanje: Nora Mojaš / Produkcija i organizacija: Ksenija Medović.
Čitaju: Jasna Held, Ksenija Medović, Zvončica Šimić, Barbara Damić, Dubravka Mrvelj, Barbara Horvat, Lući Sarić
Tomo Basiljević (Baseljić, Bazilić, de Basilio, Bassegli)- (1756.-1806.) pripadnik je stare plemićke obitelji, podrijetlom iz Kotora, koja se javlja u Dubrovniku na početku 14. st. Školovao se u dubrovačkom Collegiumu i privatno u latinista Đura Ferića. Mladost je proveo u Dubrovniku i zagovorom talijanskoga putopisca Alberta Fortisa odlazi na studije u Švicarsku i u Njemačku ali studije nije završio. Primljen je za člana Fizikalnog društva u Lausanni i bernskoga Gospodarskoga društva. Putovao je po Italiji, Njemačkoj, Češkoj i Austriji a 1785. primili su ga Fridrik Veliki u Berlinu i Josip II u Beču gdje ga je prirodoslovac Ignatz von Born uveo u jozefinističke krugove. God. 1786. oženio se Bornovom kćeri Marijom s kojom je živio u Dubrovniku. Iako je Senat formalno priznao njegov morganatski brak, dubrovački su plemići bojkotirali Basiljevića, pa se on vratio u Beč gdje ostaje do 1792. kada se nakon bijega žene vraća u domovinu sa sinom Jakobicom, koji umire iste godine. U Dubrovniku, gdje je živio do smrti, zalagao se za napredak Republike u duhu prosvjetiteljskih načela. Sa Sorkočevićem, Ferićem, Appendinijem djelovao je u Patriotskom društvu pristajući uz profrancusku struju. S takvim političkim i društvenim svjetonazorom poslan je u svibnju 1806. u susret francuskome generalu Lauristonu koji je preko dubrovačkoga teritorija prelazio s vojskom za Boku kotorsku. Ne polazi mu za rukom da spriječi zauzimanje Dubrovnika. Ostat će zapamćen po vrlo lucidnom djelu Bilješke o malim gradovima i malim državama. Svoje najvažnije djelo Plan reforme Ustava Dubrovačke Republike nije dospio dovršiti. Umro je 1806. u vrlo čudnim okolnostima. Bio je izabran u delikatnu misiju, koja je imala zadaću dočekati francusku vojsku. Otišao je pred Francuze kao osloboditelje. Susret s generalom Molitorom iznad Slanoga, šokirao ga je. Zapovjednik mu je naredio da sjaše s konja, a da sramota bude veća, naložio je Basiljeviću da se u Dubrovnik, udaljen tridesetak kilometara,vrati pješice! Sutra ujutro nađen je u postelji mrtav. Navodno su mu zadnje riječi bile: „Budi čovjek.“
„Mali gradovi, u odnosu na velike, čovjeku koji se zna baviti sam sa sobom, pružaju vrlo velike prednosti. Tko umije, itekako može korisno upotrijebiti vrijeme, dokolicu, slobodu i mir u njima. Ali, u miru malih gradova obično je sve prazno i u glavama i na ulicama. Gotovo se nitko tamo ne koristi tim divnim slobodnim vremenom i tom nenaplativom dokolicom. A vrlo mali broj ljudi zna živjeti razumno sam u toj samoći.. U malim bi gradovima plemić i građanin trebali živjeti zajedno i u prijateljstvu te se odreći ludosti i svađa oko prvenstva, kojih ima u velegradovima. To bi bilo razboritije od umiranja od dosade s jedne i od ambicije s druge strane.“(T. Basiljević)
Plakat: Portret Toma Basiljevića (Bassegli) , oko 1790., ulje na platnu, 57 x 43 cm, Dubrovački muzeji.
Lero nastavlja sa svojim posebnim programima započetim u okviru nacionalne manifestacije Godina čitanja 2021. Ovaj Lerov ciklus otvoren je 2021. Butigama na Stradunu Nade Skatolini, nastavljen Dubrovačkim sijelima Josipa Berse, Služavkama i gospođama i Meštrima Milana Milišića, Tri Sveca Iva Vojnovića, Bilješkema iz ratnog Dubrovnika Josipa Kosora i Bilješkama o malim gradovima i malim državama Toma Basiljevića u Lerovom sedmom Čitanju Grada.
Premijerna izvedba je 7. svibnja 2024. u Teatru Lero, Lazareti u Dubrovniku.
Predstava je ostvarena uz potporu Grada Dubrovnika.